Sie fallen durch, wir zahlen zurück
Wir halten uns immer an der Maxime „Kunden oberste" und tun unser Bestes, unseren Kunden bessere Güter anzubieten. Und wir widmen uns, Ihnen beim Bestehen der CIMAPRO15-P01-X1-ENG Prüfung zu helfen. Allerdings, wenn Sie in der Prüfung durchfallen, versprechen wir Ihnen eine volle Rückerstattung, obwohl Sie die Studienmaterialien schon sorgfältig studiert haben. Übrigens, Sie sollten uns zunächst das Testbericht Formular von der CIMAPRO15-P01-X1-ENG Prüfung zeigen, fall Sie eine Zurückerstattung bewerben. Oder Sie können irgendeine andere CIMAPRO15-P01-X1-ENG Prüfung Dumps bei uns umtauschen. Also machen Sie sich keine Sorge um Geldverlust. Sie werden bestimmt etwas erhalten bekommen, solange Sie uns wählen.
Weniger Zeit ums Studieren
Knappheit an Zeit wäre das größte Problem für Angestellte, Studierenden oder Verheiratete Personen, die die CIMAPRO15-P01-X1-ENG Prüfung bestehen möchten. Bei uns ist es auf jeden Fall gar kein Problem. Denn eine Studienzeit von ungefähr 20-30 Stunden ist es schon lang genug, damit Sie in der Lage sind, Ihre Prüfung mit hoher Durchlaufrate zu bestehen. Das heißt, obwohl Sie nicht viel Zeit zur Verfügung haben, können Sie aber trotzdem das CIMAPRO15-P01-X1-ENG Zertifikat noch kriegen.
In dieser von Technologie und Information bestimmten Ära gewinnt die Informationstechnologie immer mehr an Bedeutung. Sie müssen sich mit starken IT-Fähigkeiten ausstatten, um eine herausragende Person zu werden und die richtige Stelle zu kriegen, von der Sie träumen. Es besteht kein Zweifel, dass Sie einige relevante CIMAPRO15-P01-X1-ENG Zertifikate benötigen, damit Sie die Tür des Erfolgs öffnen können. Solche Zertifikate werden Ihnen in gewissem Maße eine Abkürzung bieten. Als Unternehmen mit ausgezeichneter Unterstützungskraft stellen wir Ihnen die besten Studienmaterialien bereit, die Ihnen am effizientesten helfen, die CIMAPRO15-P01-X1-ENG Prüfung bestehen und Zertifikat erhalten zu können. Wir bieten Ihnen den besten Service und die ehrlichste Garantie für die CIMAPRO15-P01-X1-ENG Prüfung Dumps. Im Folgenden sind einige Gründe, warum Sie Vertrauen auf uns setzen können:
Absolut bequem
Es gibt insgesamt drei Versionen (PDF/SOFT/APP) von unseren die CIMAPRO15-P01-X1-ENG Prüfung Dumps, deswegen können Sie irgendeine Version wählen, die Sie gerne haben. Außerdem ist das die CIMAPRO15-P01-X1-ENG Test Engine off-line auch benutzbar, solange Sie es mal verwendet haben. Das ist genauso wie Sie es zum ersten Mal on-line operiert haben. In Bezug auf die PDF-Version für CIMAPRO15-P01-X1-ENG können Sie alle Inhalte ausdrucken, die für Ihre Notizen nützlich sind, was bedeutet, dass es einfacher und bequemer wird, unsere die CIMAPRO15-P01-X1-ENG dumps zu lesen und zu studieren. Was noch erwähnenswert ist, dass wir mehrere Zahlungsmethoden über garantierte Plattform akzeptieren, deswegen ist es ganz bequem und sicher, unsere CIMAPRO15-P01-X1-ENG Lernmaterialien zu kaufen.
Hohe Qualität von CIMAPRO15-P01-X1-ENG Exam Dumps
Nach mehrjährigen Entwicklungen nehmen wir schon eine führende Position in der IT- Branche ein, indem wir die besten Schulungsunterlagen für Zertifizierungen anbieten. Wir haben ein sehr starkes Team von Experten, die täglich unsere CIMAPRO15-P01-X1-ENG Prüfungsdatenbank überprüfen und die neuen Artikel aktualisieren. Der Forschung infolge erreicht unsere Trefferquote von CIMAPRO15-P01-X1-ENG Prüfung Dumps bis zu 99% und die Durchlaufrate bei unseren Kunden liegt zwischen 98%-100%. Ist es nicht der beste Grund für Sie, unsere CIMAPRO15-P01-X1-ENG Lernmaterialien zu wählen? Glauben Sie uns einfach, und wir werden Sie auf den Weg zum Erfolg führen.
CIMA P1 - Management Accounting Question Tutorial CIMAPRO15-P01-X1-ENG Prüfungsfragen mit Lösungen:
1. TP makes wedding cakes that are sold to specialist retail outlets which decorate the cakes according to the customers' specific requirements. The standard cost per unit of its most popular cake is as follows:
The general market prices at the time of purchase for Ingredient A and Ingredient B were $23 per kg and $20 per kg respectively.
TP operates a JIT purchasing system for ingredients and a JIT production system; therefore, there was no inventory during the period.
Prepare a statement which reconciles the flexed budget material cost and the actual material cost. Your statement should include the material price planning variances, and the operational variances including material price, material mix and material yield.
What was the material price planning variance for ingredient A?
A) The Material price planning variance - Ingredient A was $71 000 F
B) The Material price planning variance - Ingredient A was $75 000 F
C) The Material price planning variance - Ingredient A was $72 000 F
D) The Material price planning variance - Ingredient A was $73 000 F
2. JRL manufactures two products from different combinations of the same resources. Unit selling prices and unit cost details for each product are as follows:
Identify, using graphical linear programming, the weekly production schedule for products J and L that will maximize the profits of JRL during the next four weeks.
A) The solution from the graph is to produce 315 units of J and 290 units of L. (A simplex solution shows the true optimum to be 316.333 units of J and 293.333 units of L.)
B) The solution from the graph is to produce 330 units of J and 290 units of L. (A simplex solution shows the true optimum to be 332.333 units of J and 293.333 units of L.)
C) The solution from the graph is to produce 310 units of J and 280 units of L. (A simplex solution shows the true optimum to be 308.333 units of J and 283.333 units of L.)
D) The solution from the graph is to produce 317 units of J and 270 units of L. (A simplex solution shows the true optimum to be 316.666 units of J and 269.666 units of L.)
E) The solution from the graph is to produce 312 units of J and 295 units of L. (A simplex solution shows the true optimum to be 312.333 units of J and 294.999 units of L.)
F) The solution from the graph is to produce 330 units of J and 280 units of L. (A simplex solution shows the true optimum to be 332.333 units of J and 283.333 units of L.)
3. A company produces a product that requires two materials, Material A and Material B. Details of the material quantities and costs for August are given in the table below.
Budgeted and actual output of the product for August was 12,000 units.
The material yield variance for August is:
A) $1,590 A
B) $1,340 F
C) $1,340 A
D) $1,740 A
E) $1,840 A
4. TP makes wedding cakes that are sold to specialist retail outlets which decorate the cakes according to the customers' specific requirements. The standard cost per unit of its most popular cake is as follows:
The general market prices at the time of purchase for Ingredient A and Ingredient B were $23 per kg and $20 per kg respectively. TP operates a JIT purchasing system for ingredients and a JIT production system; therefore, there was no inventory during the period.
What was the material price planning variance for ingredient B?
A) The material price planning variance - Ingredient B was $64 000 F
B) The material price planning variance - Ingredient B was $54 000 F
C) The material price planning variance - Ingredient B was $57 000 F
D) The material price planning variance - Ingredient B was $59 000 F
5. RFT, an engineering company, has been asked to provide a quotation for a contract to build a new engine.
The potential customer is not a current customer of RFT, but the directors of RFT are keen to try and win the contract as they believe that this may lead to more contracts in the future. As a result, they intend pricing the contract using relevant costs. The following information has been obtained from a two-hour meeting that the Production Director of RFT had with the potential customer. The Production Director is paid an annual salary equivalent to $1,200 per 8-hour day. 110 square meters of material A will be required. This is a material that is regularly used by RFT and there are 200 square meters currently in inventory. These were bought at a cost of
$12 per square meter. They have a resale value of $10.50 per square meter and their current replacement cost is $12.50 per square meter. 30 liters of material B will be required. This material will have to be purchased for the contract because it is not otherwise used by RFT. The minimum order quantity from the supplier is 40 liters at a cost of $9 per liter. RFT does not expect to have any use for any of this material that remains after this contract is completed. 60 components will be required. These will be purchased from HY. The purchase price is $50 per component. A total of 235 direct labour hours will be required. The current wage rate for the appropriate grade of direct labour is $11 per hour. Currently RFT has 75 direct labour hours of spare capacity at this grade that is being paid under a guaranteed wage agreement. The additional hours would need to be obtained by either (i) overtime at a total cost of $14 per hour; or (ii) recruiting temporary staff at a cost of $12 per hour. However, if temporary staff are used they will not be as experienced as RFT's existing workers and will require 10 hours supervision by an existing supervisor who would be paid overtime at a cost of $18 per hour for this work. 25 machine hours will be required. The machine to be used is already leased for a weekly leasing cost of $600. It has a capacity of 40 hours per week. The machine has sufficient available capacity for the contract to be completed. The variable running cost of the machine is $7 per hour. The company absorbs its fixed overhead costs using an absorption rate of $20 per direct labour hour.
Select ALL the true statements.
A) The company absorbs its fixed overhead costs using an absorption rate of $20 per direct labour hour. This is a relevant cost.
B) Material B was a relevant cost.
C) The relevant cost is $7010
D) The components are to be purchased from HY at a cost of $50 each. This is a relevant cost because it is future expenditure that will be incurred as a result of the work being undertaken.
E) The relevant cost is $7080
F) The relevant cost is $7100
G) The machine is currently being leased and it has spare capacity so it will either stand idle or be used on this work. The lease cost will be a relevant cost or $10 per hour.
H) Material A was a relevant cost.
I) The cost for the production director meeting was a relevant cost.
Fragen und Antworten:
1. Frage Antwort: C | 2. Frage Antwort: C | 3. Frage Antwort: D | 4. Frage Antwort: B | 5. Frage Antwort: B,C,D,H |